Vanustavno pravosuđe BiH svjesno opstruiše procesuiranje ratnih zločina nad Srbima u Sijekovcu i drugim stratištima, kako bi prikrili razmjere stradanja Srba u proteklom ratu, izjavio je predsjednik Organizacije za traženje poginulih boraca i nestalih civila iz Broda Marko Grabovac.
“Neprihvatljivo je da, uprkos brojnim dokazima, izjavama preživjelih svjedoka, srpskih logoraša, postojanja masovnih grobnica, do sada niko od naredbodavaca i izvršilaca ovog teškog zločina nad srpskim civilima nije odgovarao ni u BiH ni u Hrvatskoj”, istakao je Grabovac za Srnu.
On je naglasio da je više od 2.000 Srba prošlo kroz muslimansko-hrvatske logore na ovom području tokom proteklog rata, dok je veliki broj Srba u njima ubijen, prošao najstrašnije fizičko i psihičko zlostavljanje, a srpske žene bile silovane i mučene.
“Kako je moguće da (vanustavno) Tužilaštvo i Sud BiH godinama odbijaju da procesuiraju odgovorne za zločine u Sijekovcu, a, s druge strane, pokazuju veliku brzinu i revnost u politički montiranim procesima protiv rukovodstva Republike Srpske za nepostojeća krivična djela”, upitao je Grabovac.
“Zločin u Sijekovcu je zločin bez kazne, niko od međunarodnih i domaćih pravosudnih institucija time se nije bavio ni našao za shodno da kazni izvršioce”, izjavio je Srni v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić.
“S pravom možemo reći da je to zločin bez kazne jer je za devet ubijenih civila, za zatiranje porodica Zečević i Milošević, odgovarao samo jedan čovjek. Zar je jedan zločinac osmislio napad, ubistva, uništavanje i paljenje Sijekovca”, upitao je Nuždić.
On je napomenuo da je zločin nad Srbima u Sijekovcu prvi masovni zločin u ratu u BiH.
Prema njegovim riječima, civili su pobijeni na kućnim pragovima samo zato što su bili Srbi i doživjeli su istu sudbinu kao i njihovi preci u Drugom svjetskom ratu.
Posebno je apsurdno, smatra on, da se i u presudi Zemiru Kovačeviću konstatuje da je on zločin počinio sa drugim pripadnicima.
“Zašto onda i ti drugi nisu procesuirani? Zbog toga ja važno da institucije Republike Srpske obilježavaju ovaj događaj, da svi odamo počast sijekovačkim mučenicima i da ih nikad ne zaboravimo”, istakao je Nuždić.
On je dodao da je Republički centar ovaj, kao i mnoge druge zločine nad Srbima publikovao u “Atlasu zločina”.
U Sijekovcu kod Broda danas će biti obilježene 33 godine od zločina nad srpskim civilima.